אחרי שתקראו את המאמר הזה כנראה שתפסיקו להשתמש במרכך כביסה

מסתבר שמרכך כביסה הוא לא מה שחשבתם. יש מומחים הטוענים שהוא גורם נזק לבגדים, מקשה על הסרת כתמים וריחות רעים ואף מזיק לבריאות. אנשים רבים לא יכולים לוותר על מרכך הכביסה. בשבילם הכביסה לא תהיה ריחנית ורכה כמו שהם אוהבים ואי אפשר לוותר עליו. אך האם באמת אי אפשר בלעדיו? ואולי בכלל כדאי להימנע משימוש במרכך כביסה? תקראו תבינו
(שנה גודל)
מרככ כביסה פוגע בבגדים
מרכך כביסה. לרוב הוא מכיל מרכיבים המעוררים אסטמה ומגרים את העור כמו חומרי ריח וצבעים ופתאלאטים שהם כימיקלים ביסודם

החסרונות של מרכך

המרכך מצפה את הבד בשעווה והציפוי הוא שיוצר את תחושת הרכות. הבעיה היא שאותו ציפוי מפחית את היכולת של הבד לספוג מים ולחות, תכונות הנדרשות במיוחד במגבות ובבגדי ספורט. מרכך הכביסה גם מפחית את החסינות מהאש מהבד ובשל כך אסור לשימוש בבגדי תינוקות. בנוסף, החומרים הכימיים הנמצאים במרכך עלולים לגרות את העור הרגיש של תינוקות.

מרכך כביסה אכן נחשב ללא בריא וכזה שגורם לאלרגיות. הוא מכיל מרכיבים אשר עלולים לעורר אסטמה ולגרות את העור כמו חומרי ריח, חומרים משמרים צבעים ופתאלאטים שהם כימיקלים המשמשים לריכוך.

לאחר כביסות רבות הציפוי שיוצר המרכך מקשה לא רק על חדירת מים אלא גם על חדירתם של חומרי ניקוי ועל הסרת כתמים וריחות. ובנושא כתמים, כדאי לדעת כי מרככי כביסה מכילים צבעים שעלולים להשאיר גוון אפור או כחלחל על הבגדים. המרכך גם עלול לפגוע במרקם של בדים שונים.

למה לא כדאי להשתמש בדפים למייבש?

לטענת אנשי מקצוע גם הדפים אינם מועילים לבגדים, מזיקים למייבש ומורידים את יכולת הספיגה של מגבות ובגדים תחתונים, שזהו ייעודם, לספוג.

דפי מרכך עשויים סיבים ומצופים גם הם בשכבה דמוית שעווה, אשר מכילה חומצה סטרית או חומצות שומן אחרות. החומצות הללו מצפות לא רק את הבגדים אלא גם את פנים המייבש, מה שבהדרגה עלול לסתום את הפילטרים שלו.

כביסת מגבות

להתנגב במגבת קשה זה אמנם לא נעים, אך חשוב לזכור כי מרכך עלול לפגוע ביכולת הספיגה של המגבת, שזהו תפקידה העיקרי. במקום מרכך כביסה אפשר להוסיף למכונה כוס חומץ וחצי כוס אבקת סודה לשתיה.

כביסה
כביסה. חומץ או אבקת סודה לשתייה מהווים תחליף הולם למרכך

שימוש במרכך על פי סוגי בדים

בגלל ההרכב הכימי שלו, מרכך כביסה עלול להקשות בדים מסוימים ולעיתים אף להרוס אותם לגמרי. במרכך לא כדאי להשתמש כשמכבסים פריטים העשויים מיקרופייבר כי המרכך עלול לפגום ביכולת הכביסה שלהם. גם בגדי ספורט המיועדים לספיגת זיעה, בדים מחומרים חסיני אש או חסינים למים ואריגים סינטטיים כמו פוליאסטר או כאלו המכילים ניילון או אלסטן, למשל סקיני ג'ינס וגרבונים.

גם מצעים מסתבר לא נהנים לרוב ממרכך. המרכך מזיק להם על-ידי פגיעה בגימורי הטקסטיל וכן על-ידי פגיעה בסיבי הכותנה, מה שהופך את המצעים לקשיחים יותר במהלך הזמן.

מה עוד כדאי לדעת על מרכך?

אסור לשפוך את המרכך ישירות על הבגד. הוא עלול גרום לכתמים או להשאיר משקע שלא יורד.

מה יכול להוות תחליף למרכך?

חומץ או אבקת סודה לשתייה. אפשר להוסיף למכונה רבע כוס אבקת סודה לשתיה, ישירות לתוף, או חצי כוס חומץ לבן מזוקק, ישירות לתוף או למגירה המיועדת למרכך. החומצה האצטית הנמצאת בחומץ לבן היא עדינה ואינה פוגעת בבגדים ועם זאת מספיק חזקה כדי להמיס משקעים שיצרו מרכיבים בחומרי ניקוי ובסבונים. התוצאה תהיה צבעים מבריקים יותר. אפשר גם להשתמש בחומץ סינטטי, ואין מה לדאוג לגבי הריח, הוא לא נשאר.

דילוג לתוכן